Фехтовачите са облечени в елегантни бели костюми. Костюмите са изработени от специална материя (кевлар), който предпазва от нараняване и осигурява висока защита на практикуващите фехтовка. Те се състоят от 3 основни части:
Горнище – направено е от специална материя устойчива на голям натиск. Предвидена е да не позволява проникване дори на счупено при схватка острие. Материята пропуска влагата отделяна при потенето на състезателите. Горнището е горния защитен слой от цялата екипировка. Над него се облича само ламето при рапирата за да обозначи поражаемата повърхност. Размера се избира съобразно размерите на фехтовачите.
Долнище – панталони с висок колан направени от същата материя като горнището. Те са с дължина до под коляното и специални презрамки за да не се смъкват по време на интензивното придвижване по пътеката. За мъжете се препоръчва и използването на боксов бандаж.
Пластрон – представлява част от ръкав с предна и задна част около торса. Осигурява допълнителна защита на въоръжената ръка и най-близката до противника част от поръжаемата повърхност. Облича се над предпазния протектор и под горнището.
Като задължителна част към костюма са белите 3/4 чорапи на фехтовача. Те предпазват долната част на краката. В областта на стъпалото са по-плътни с цел по-добро усещане на фехтовалните обувки. Могат да са брандирани с националните или клубните символи на фехтовачите.
За по-голяма сигурност под пластрона се поставя пластмасова кора (протектор за мъже или за жени). Протекторът се поставя под пластрона по правилник. Последните тенденции са да е покрит от външната част с омекотяващ слой. Целта му е да предпази гръдния кош от директни попадения на противниковото оръжие.
За връзка с апарата, който отчита тушовете, фехтовачите имат личен кабел, който преминава през ръкава на костюма и се свързва с електронните отчитащи устройства. Монго е важно кабела да е напъно изправен преди неговото използване. Ако има прекъсване на веригата това веднага се отчита от апарата за отбеляване на резултата и започването на боева практика трябва да се преустанови до подмяната му с изправен такъв.
И в рапирата и сабята фехтовачите използват т.нар. ламе (тънка жилетка с вплетени метални нижки, която покрива съответната поражаема повърхност, която прави връзката между оръжието и апарата). Ламето е много леко и трябва да се съобразено с размерите на фехтовачите. Когато те се закачат на пътеката крокодилът от личния кабел се закача възможно най-близо до въоръжената ръка в долния край на ламето. Това е изискване отразено в правилата на FIE.
Главата и лицето се предпазват от маска, която издържа на голяма сила на натиск от 1600 N. Маската предоставя необходимата сигурност за безопастно практикуване на спортната фехтовка. При първото използване на маската – тя се усеща странно, но в последствие бързо се свиква с нея и използването ѝ по никакъв начин не затруднява боевите практики. При рапирата – долната част на маската е покрита с проводящи нишки. Те се свурзват с ламето посредсвом кабел за маска. Този кабел преставлява къс изолиран проводник с два крокодила в двата края. Единия край се защипва в горната задна част на ламето а другия за долния карай на маската. При сабята – цялата външна част на маска е проводяща.
За предпазване на ръката, фехтовачите имат ръкавица на въоръжената ръка. Тя заедно с гарда на оръжието преспазва пръстите и китката на фехтовачите при боевите схватки. Обикновенно е от мека кожа с меки подплънки. Осигурява и добро сцепление с дръжката на оръжието.
Използват се и специални обувки, които не се пързалят на металната повърхност на пътеката за двубои. Те са с подметка от специална мека гума, плоска подметка и специфичен грайфер. Има допълнително омекотяване в областта на петата. Горната част е от кожа и изкуствена материя с цел моксимална защита и удобство при придвижването по пътеката.
Тук може да разгледате едни от водещите производители на екипировка:
За консултация и информация за възможностите за закупуване и поръчка на фехтовална екипировка се обърнете към Вашите треньори.